יום שישי, 26 נובמבר, 2021

שווי שימוש לרכב: מה צריך לדעת לפני ינואר הקרוב?

.
צילום: Shutterstock

בתחילת שנת 2021 צפוי אופן החישוב של שווי השימוש לרכב צמוד להשתנות. האם כדאי להחליף את מכונית הליסינג לפני שנת 2021 והאם ניתן להביס את השיטה?

בתחילת שנת 2021, צפוי אופן החישוב של שווי השימוש לרכב צמוד להשתנות.

לטובת מי שאינו מכיר, שווי שימוש הוא הסכום אשר מצטרף לשכר הברוטו של עובד אשר מחזיק במכונית ליסינג. סכום זה מחושב לפי 2.48% מערכה של מכונית כאשר היא חדשה. כלומר, אם למשל יש לנו מכונית ליסינג ששווה 100 אלף שקל, סכום הברוטו שיצטרף לשכר העובד הוא 2,480 שקל. סכום זה הוא מה שמגיע למדינת ישראל ואינו הסכום אשר משולם למעסיק.

שינויים בנוסחת חישוב מס הקנייה

אבל השנה הנוכחית היא שנה מיוחדת, בגלל שמס הקנייה על כמה מכוניות עתיד לעלות בינואר. עקרונית, השינוי מתמקד בשני סוגים חשובים של רכבים: היברידיים ורגילים. במקרה של הרכבים ההיברידיים, מס הקנייה על הרכב יעלה מ-45% מוטלים כיום ל-50% שיוטלו בינואר. כיום חלק גדול ממכוניות הליסינג הצמודות הן היברידיות, מיונדאי איוניק ועד טויוטה קורולה, וייתכן בהחלט שהן יתייקרו בינואר.

לצדן, גם מכוניות רגילות צפויות להתייקר, בגלל שינוי בנוסחת חישוב מס הקנייה על המכוניות האלה: כיום על מכוניות חדשות שאינן היברידיות מוטל בישראל מס קניה של 83% – אבל ממנו מורידים סכומים נאים של כמעט 15 אלף שקל במקרה הטוב, כאשר הרכב נקי. בינואר, צפוי שינוי באופן החישוב של כמה הרכב נקי – וגם כאן המשמעות היא התייקרות.

באופן הגיוני, מי שייקח מכונית בינואר צפוי לקחת כבר את המכונית מהדגם החדש שעלול להיות יותר יקר. יותר יקר פירושו גם שווי שימוש יותר גבוה. במקרה של מכונית היברידית, קיימת הטבה שהמדינה מעניקה: 500 שקל בברוטו, אבל אם המכונית תתייקר בינואר, אז שווי השימוש יתייקר גם הוא.

מה אפשר לעשות?

ועם זאת, יש דרכים להתמודד עם העלייה, בהנחה שבוחרים במכונית שהגיעה לישראל בנובמבר דצמבר. ליבואני הרכב יש “טריק” בשרוול: אם המכונית שוחררה ממכס לפני ה-31 בדמצבר, אז המס עליה מחושב בשיטה הישנה ולא בשיטה החדשה שנכנסת לתוקף בינואר. והמשמעות היא שגם בינואר ובפברואר יהיו לחברות הליסינג מכוניות ששוחררו ממכס במהלך החודשים האחרונים של שנת 2020, כלומר ניתן לבקש ספציפית את המכוניות האלה. בחלק מהמקרים, סביר להניח שעם המכונית ששוחררה ב-2020 יגיע גם חיסכון בגובה שווי השימוש.

דילוג לתוכן